PGE oficjalnie odchodzi od węgla.

Udostępnij post

Kategoria: informacje Polska Tagi: , , ,

19 października 2020 r. zarząd PGE przyjął, a rada nadzorcza spółki zatwierdziła, Strategię Grupy PGE na lata 2030 – 2050 roku. Kluczowymi kierunkami rozwoju Grupy PGE będą: energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, nisko emisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne.

Główne strategie spółki/grupy to:

  • inwestycje Grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej.
  • Spółka nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie jak i wydobycie), a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r.
  • łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wyniosą 75 mld zł z czego około 50 proc. przypada na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, zero misyjne źródła kogeneracyjne).

“Strategia jest odpowiedzią grupy na głębokie zmiany w sektorze, które nastąpiły w ostatnich latach oraz oczekiwania społeczne, które w ocenie zarządu będą determinować jego przyszłość. PGE chce odegrać rolę lidera transformacji i modernizacji sektora energetycznego w Polsce oraz wspierać budowanie otoczenia rynkowego sprzyjającego transformacji energetycznej. Celem Grupy PGE jest równoważenie społecznych, ekonomicznych i środowiskowych aspektów działalności, maksymalizując wartość dodaną dla akcjonariuszy. Kluczowe kierunki rozwoju i obszary ograniczenia działalności”- czytamy w strategii.

Kluczowymi kierunkami rozwoju Grupy PGE będą energetyka wiatrowa morska i lądowa, fotowoltaika, infrastruktura sieciowa, niskoemisyjne ciepłownictwo oraz usługi energetyczne.

Misja i wizja

Misją grupy PGE jest zapewnienie energii dla bezpiecznej przyszłości. Zgodnie z długoterminową wizją PGE ma zostać liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce. Wizja spółki przekłada się na trzy priorytety strategiczne, które obejmują: wytwarzanie energii przyjaznej dla środowiska; świadczenie nowoczesnych usług energetycznych i sprawne i efektywne funkcjonowanie grupy.

Energia przyjazna dla środowiska

Jako lider transformacji PGE deklaruje zmniejszenie swojego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Trwałe obniżenie emisyjności planowane jest poprzez zmianę technologii wytwarzania, rozbudowę portfela OZE, a także umożliwienie klientom udziału w transformacji energetycznej dzięki atrakcyjnym ofertom produktowym.

Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zero emisyjnych w portfelu wytwórczym wyniesie 85 proc., a energia odnawialna stanowić będzie 50 proc. generowanej energii. Do 2050 r. PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Grupa PGE jest gotowa do przeprowadzenia procesów transformacji sektora i przygotowania konwencjonalnej podstawy systemu elektroenergetycznego do funkcjonowania w nowej strukturze właścicielskiej. Spółka będzie pionierem rozwoju i eksploatacji morskiej energetyki wiatrowej. W 2030 r. moc farm wiatrowych na Bałtyku ma wynieść 2,5 GW a dzięki przygotowaniu kolejnych projektów na nowych obszarach – w 2040 r. przekroczyć 6,5 GW.


Źródło informacji portal WNP.pl

link do pełnego artykułu: https://www.wnp.pl/energetyka/pge-oficjalnie-odchodzi-od-wegla-nie-bedzie-juz-zadnych-inwestycji-w-tym-segmencie,425698.html

WYCENA
close slider

    Gratulujemy decyzji!
    Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!