Oszacowanie wielkości instalacji

Udostępnij post

Kategoria: Energia Cieplna Tagi: ,

Musimy sobie uświadomić, że montaż fotowoltaiki to inwestycja długoterminowa i tak też trzeba ją analizować. Przy szacowaniu mocy naszej przyszłej instalacji musimy wziąć pod uwagę nasze roczne zużycie energii wyrażone w kWh (kilo Wato godzinach). Najlepiej to odczytać z ostatnich rozliczeń z dostawcą. Podczas wyliczenia instalacji FV trzeba pamiętać o opłatach związanych z bilansowaniem (przechowywaniem) czyli 20% dla instalacji do 10 kWp oraz 30% dla 20-50 kWp (przelicznik 1000 kWh odpowiada 1kWp instalacji). Mając dane o zużyciu po prostu dodajemy zapas na opłaty 20 lub 30%. Przykład: moje roczne zużycie to 5600 kWh (tak wynika z rachunku), licząc jeden do jednego to instalacja powinna wynosić 5,6 kWp, instalacja jest do 10 kWp więc opłaty to 20%, czyli poprawnie dobrana instalacja to 5,6 kWp x 1,2= 6,72 kWp – taka instalacja powinna pokryć nasze roczne zapotrzebowanie wraz z opłatą za przechowywanie nadwyżki energii.

Oczywiście można tutaj gdybać i rozwodzić się nad wieloma czynnikami.

Kolejna sprawa to reklamy “zero opłat za energię/prąd” – jeśli zobaczysz taką reklamę to jest to zwykłe kłamstwo! Rachunki nigdy nie będą zerowe, chyba, że wypowiesz umowę energetyce i ci zdemontują licznik. Realne rachunki po zbiciu ich przez instalację to kilka złotych na miesiąc (opłaty abonamentowe, przesyłowe).

Gwarancja.
To kolejny ważny, a może najważniejszy czynnik. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy firma, która montuje nam instalacje ma odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Zdarza się, że producenci sprzętu odrzucają reklamacje ze względu na “montaż przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji”. W przypadku falowników (serca instalacji) możemy sobie za kilkaset złotych wydłużyć gwarancję np. z 5 lat na 15 lat, dlatego warto zapytać sprzedawców czy mają taką opcję.

Czynnik ekologiczny.
Tutaj chyba nie muszę za dużo pisać. Pamiętajmy, że montując instalację FV ratujemy naszą planetę, gdyż nie zużywamy energii pochodzenia “węglowego”, która zanieczyszcza środowiska. Mamy czyste słońce! Instalacja o mocy 7 kWp działa na środowisko tak, jakbyśmy posadzili 294 drzewa !!!

Jeśli masz pytania to śmiało zadaj je pod tym wpisem, tak aby inne osoby mogły też z tego skorzystać.

WYCENA
close slider

    Gratulujemy decyzji!
    Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!