Fotowoltaika – wstępniak

Udostępnij post

Kategoria: Fotowoltaika Tagi: ,

1. Czy fotowoltaika działa w Polsce?
Oczywiście, że działa i to świetnie. Jesteśmy na tej samej szerokości geograficznej co Niemcy. Obecnie moc fotowoltaiki w Niemczech wynosi 47,5 GW. W Polsce natomiast łączna moc wynosiła na koniec 2019 roku 0,35 GW, ale już w maju tego roku zanotowano znaczący przyrost o 0,2 GW. Także dużo przed nami.

2. To się nie opłaca, to trzeba serwisować, kiedy to się zwróci ?
No właśnie to najczęstsze uwagi osób, które albo nie mają pojęcia o temacie, albo patrzą krótkoterminowo. Ogólna zasada to im wyższy rachunek tym szybsza stopa zwrotu. Dla małych instalacji (rachunek 150-200 zł m-c) zwrot to 7-9 lat, dla rachunków 250-500 zł to już 5-7 lat, oczywiście przy stałych cenach prądu, bo np. podwyżki rzędu 20-30% dokładnie o tyle zmniejszają czas zwrotu inwestycji. Należy jeszcze pamiętać o ulgach czy regionalnych dotacjach, które też mocno skracają nam ten czas. Jak pisałem już wcześniej instalacja FV jest bezobsługowa i nie wymaga okresowych przeglądów.

3. Latem słońce świeci, a co zimą ?
Instalację dobieramy sobie do naszego rocznego zużycia prądu, czyli w taki sposób, że latem mamy nadprodukcję, którą odbieramy w okresach mniej słonecznych. Po montażu instalacji, zgłaszamy ją do naszego dostawcy energii, następuje wymiana licznika (ustawowo do 30 dni) na dwukierunkowy i stajemy się prosumentem. Od tej pory rozliczamy się z produkcji i konsumpcji energii w cyklach długoterminowych. Wyprodukowaną energię w pierwszej kolejności zużywamy na własne potrzeby, dopiero niewykorzystaną nadwyżkę oddajemy do sieci. Dostawca za przechowywanie naszej energii pobiera sobie opłatę w wysokości 20% dla instalacji do 10kWp lub 30% powyżej 10kWp. Na odebranie nadwyżki mamy rok czasu.

4. Mam fotowoltaikę i jest awaria sieci. Czy będę mieć prąd w domu ?
Głównym urządzeniem instalacji jest falownik i niestety, aby on działał to potrzebne jest zasilanie i synchronizacja z siecią energetyczną, więc przy standardowych instalacjach w przypadku zaniku prądu to go niestety nie będzie w naszym domostwie. Są na to rozwiązania jak np. duże akumulatory, które kumulują energię, ale na tą chwilę to bardzo drogie urządzenia.

WYCENA
close slider

    Gratulujemy decyzji!
    Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!