Wrzesień – produkcja z fotowoltaiki.

Udostępnij post

Kategoria: Fotowoltaika Tagi: , ,

Jak wygląda rzeczywista produkcja we wrześniu – kilka słów na moim przykładzie.

Czasami spotykam się z obiekcjami jeśli chodzi o porę roku montażu instalacji fotowoltaicznej. Czy lepiej na jesień, czy lepiej na wiosnę, a może to się w ogóle nie opłaca?

Jeśli chodzi o opłacalność to przytoczę kilka faktów ze swojego codziennego życia:

 • moje roczne zużycie prądu to około 5500 kWh, czyli rozkładając to na miesiące zużywam około 458 kWh/m-c
 • w pierwsze 13 dni września moja instalacja wyprodukowała 509 kWh, czyli mam praktycznie pokryte zapotrzebowanie miesięczne
 • kolejne dni miesiąca to będzie nadwyżka, którą wykorzystam w późniejszym czasie np. do ogrzewania domu pompą ciepła
 • koszt instalacji 9,9 kWh na dobrym sprzęcie to około 40 tys zł
 • odliczając od tego dotację “Mój prąd” oraz ulgę termomodernizacyjną wróci do mnie jakieś 11 tys zł (5 tys Mój prąd i 6 tys podatek), więc można powiedzieć, że rzeczywisty koszt instalacji zamknie się w 29 tys zł
 • roczny koszt rachunków za prąd to około 3000 zł, za opał wydawałem jakieś 4 400 zł (4 tony ekogroszku), suma kosztów utrzymania domu to 7 400 zł
 • zakładam*, że moja produkcja będzie wystarczająca na pokrycie energetyczne zużycia i ogrzewania, także zwrot inwestycji powinien nastąpić w 29 tys / 7,4 tys = 4 lata.

Czy to się opłaca oceń sam … dla mnie bezcenne jest uczucie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo cenowe, jeśli chodzi o przyszłe podwyżki (nie wspomnę o wygodzie i po 10 latach w końcu porządku w garażu).

Teraz kolejne pytanie: jaka pora roku jest najlepsza ??

Moja odpowiedź jest prosta: KAŻDA.

W obecnej sytuacji mamy do 18 grudnia drugą edycję programu “Mój Prąd”, więc warto powalczyć o 5000 zł. Koniec roku to też nadchodzące rozliczenia z fiskusem, więc znów szybciej dostaniemy ulgę termomodernizacyjną. Montując instalację jesienią nie mamy wiosennej presji, że słońce świeci, a my utknęliśmy w trakcie załatwiania formalności związanych np. z wymianą licznika. Także każda pora jest dobra, a mimo gorszej aury końcówka roku jeszcze lepsza.

Poniżej 2 screeny z aplikacji Fusion Solar falownika Huawei oraz moja instalacja.

W razie pytań jestem do dyspozycji. Pozdrawiam i spokojnej niedzieli 

——————————–
*Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła to mój osobisty wybór i nie musi być on najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Każdą inwestycję należy przeanalizować jako osobny i indywidualny przypadek.

WYCENA
close slider

  Gratulujemy decyzji!
  Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!